Kopytka – ziemniaczane kluski
Kopytka to kluski, które można jeść same lub jako dodatek do mięs w sosie. Danie tanie i proste, niewymagające wielkich umiejętności kucharskich.
Kopytka goszczę w polskiej kuchni od wieków. Oto przepis z 1842 roku. Na kluski kartoflane wziąć, 6 kubków kartofli, 2 kubki mąki 16 łutów smalcu i 8 jaj. Urobione z tego ciasta kluseczki mogą się na kipiącej wodzie lub mleku w jednym kwadransie zgotować.
Zapraszam do moich innych przepisów z mąki oraz na Instagram.
Kopytka
40
minut5
minutNa kopytka najbardziej nadają się ziemniaki mączyste – typ C.
Danie bezmięsne, kluski
Stopień trudności: proste
Moja szklanka ma 250 ml pojemności.
Składniki
1200 g ziemniaków typ C, po obraniu
300 g mąki pszennej typ 450 tortowej lub typ 500 – 2 szklanki + do podsypywania
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 jajka
płaska łyżeczka soli
kopytka – przepis
- Obierz ziemniaki. Po obraniu powinieneś mieć 1200 g. Opłucz pod zimną wodą. Włóż do garnka i zalej zimną wodą, tak by przykryła całość. Posól łyżeczką soli. Zagotuj, gotuj do miękkości. Odcedź i odparuj ziemniaki. Wystudź.
- Przeciśnij ziemniaki przez praskę lub przez maszynkę do mielenia mięsa. Do miski z ziemniakami dodaj, 2 jajka, 2 szklanki mąki pszennej, łyżkę mąki ziemniaczanej. Wszystko posól 1 łyżeczką soli.
- Wszystkie składniki wymieszaj szybko i dokładnie. Gdyby ciasto było za rzadkie, dodaj mąki. Ciasto powinno być dość zwarte.
- Zagotuj w dużym garnku 4 litry posolonej łyżeczką soli wody. Posyp stolnicę mąką. Z ciasta rękoma rozwałkuj na stolnicy wałek o średnicy około 2 cm. Skrobakiem cukierniczym lub nożem odcinaj pod ukosem 2 – centymetrowe kopytka. Pocięte odkładaj na posypaną mąką powierzchnię.
- Kopytka wkładaj ostrożnie do garnka na gotującą się wodę. Zamieszaj delikatnie kopytka. Jak wypłyną na wierzch, gotuj jeszcze 2 minuty. W ten sposób ugotuj drugą turę. Łyżką cedzakową wyjmuj kopytka i układaj na półmiskach lub talerzach. W ten sposób ugotuj drugą turę.
Podawaj z tłuszczem, gulaszem lub na słodko.
Smacznego.