Markowe ciasto półkruche
Ciasto półkruche jest podstawą dla wielu słodkich i słonych wypieków. Ten przepis jest w mojej rodzinie od trzech pokoleń. Jest prosty i zawsze się udaje.
Ciasto półkruche otrzymuje się przez użycie mniejszej ilości tłuszczu niż w cieście kruchym. Do ciasta półkruchego można używać masła, margaryny a do ciast słonych smalcu. Ciasto z mniejszą zawartością tłuszczu wymaga zastosowania spulchniaczy – sody lub proszku do pieczenia. Do ciasta półkruchego można stosować mąkę tortową, poznańską, wrocławską, jak również luksusową. Dodatek śmietany, jogurtu lub kwaśnego mleka niweluje specyficzny posmak nadany ciastu przez spulchniacze. Do ciast kruchych i półkruchych należy stosować cukier puder. Po szybkim zagnieceniu ciasta należy odłożyć je na 30 minut do lodówki. Zapraszam na mój przepis na ciasto drożdżowe podstawowe.
1kg
ciasta20
minutDanie: ciasto półkruche
Stopień trudności: bardzo łatwe
Podana ilość cukru da ciasto lekko słodkie. Jeżeli wolisz ciasto słodsze, to musisz zwiększyć ilość cukru. Do ciasta półkruchego wytrawnego nie dodawaj cukru. Użyj więcej soli, dwie, trzy szczypty.
Szklanka moja ma 250 ml pojemności.
składniki
300 g mąki tortowej – 2 szklanki
30 g cukru pudru – 1/4 szklanki
8 g cukru wanilinowego – 1/2 opakowania
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
100 g masła lub margaryny – 1/2 kostki
3 żółtka
1,5 łyżki śmietany 18%
szczypta soli
Ciasto półkruche – przepis
- Przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia i solą przez sito.
- Dodaj masło. Masło musi być schłodzone. Posiekaj nożem masło z mąką.
- Do miski dodaj, cukier puder, żółtka jajek i śmietanę.
- Wszystkie składniki wymieszaj starannie. Na początku mieszania ciasto będzie lepkie. W miarę mieszania będzie coraz bardziej plastyczne. Mieszanie powinno być szybkie, by nie ogrzać rękami ciasta. Ciasto półkruchego można mieszać mikserem. Przed użyciem włóż ciasto półkruche do lodówki na co najmniej 3o minut. Zapraszam po przepis na przepyszne mrugające kocie oczka.