Jabłecznik z bezą i śliwkową nutką
Jabłecznik z bezą i śliwkową nutką to przepyszne i proste w wykonaniu ciasto. Dodatek kilku śliwek sprawia, że jabłecznik nabiera dodatkowych walorów smakowych.
Zapraszam do moich przepisów na ciasta oraz na Instagram.
Jabłecznik z bezą i śliwkową nutką
10
porcji45
minut75
minutKuchnia: kuchnia polska / Potrawa: jabłecznik z bezą / Stopień trudności: łatwe
Na jabłecznik może być odmiana jabłek antonówka, szara reneta lub dowolnie inne, aby było kwaskowate w smaku. Śliwki wybierz takie, u których dobrze odchodzi pestka.
Szklanka moja ma 250 ml pojemności.
Składniki
CIASTO PÓŁKRUCHE
300 g mąki tortowej – 2 szklanki
30 g cukru pudru – 1/4 szklanki
8 g cukru wanilinowego – 1/2 opakowania
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
100 g masła lub margaryny + do posmarowania formy
3 żółtka
2 łyżki śmietany 18%
bułka tarta do posypania formy
szczypta soli
BEZA
białka 3 jajek
120 g cukru 1/2 szklanki
40 g budyniu waniliowego – 1 opakowanie
MASA JABŁKOWO – ŚLIWKOWA
1,2 kg jabłek
3 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu
50 g rodzynek – opcjonalnie
7 średnich śliwek
KRUSZONKA
50 g masła
80 g mąki tortowej
5 łyżek cukru
Jabłecznik z bezą i śliwkową nutką – przepis
- Rozpocznij od zrobienia kruszonki. Do miski wsyp 80 g mąki pszennej i 5 łyżek cukru. Zimne masło pokrój na mniejsze kawałki i połóż na wierzch. Palcami połącz wszystkie składniki, aż powstaną grudki ciasta. Do kruszonki możesz dodać: startą skórkę z cytryny lub pomarańczy, cukier wanilinowy… Przełóż kruszonkę do woreczka foliowego i włóż do zamrażalnika.
- Przygotuj wszystkie składniki. Masło musi być zimne. Odmierz składniki suche. Przesiej do miski mąkę. Wsyp cukier puder, cukier wanilinowy i proszek do pieczenia. Posól szczyptą soli. Wszystkie suche składniki wymieszaj. Nożem pokrój masło na mniejsze kawałki. Dodaj do suchych składników. Wbij 3 żółtka. Dodaj 2 łyżki śmietany. Zagnieć ciasto. Uformuj kulę. Jeżeli ciasto nie będzie się chciało zagnieść, dodaj jeszcze kwaśnej śmietany 18%. Zawiń ciasto w folię spożywczą i odłóż do lodówki na 30 minut, aby odpoczęło.
- Umyj rodzynki w ciepłej wodzie. Obierz jabłka. Zetrzyj na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Wsyp 3 łyżki cukru do kubka oraz łyżeczkę cynamonu i wymieszaj. Posyp starte jabłka, dodaj rodzynki i wszystko starannie wymieszaj. Umyj śliwki i wypestkuj.
- Użyłem do pieczenia okrągłej tortownicy o średnicy 25 cm. Dno i boki formy posmaruj masłem i posyp bułką tartą. Wyjmij ciasto z lodówki. Pokrój na plastry i wyklej nimi dno tortownicy. Ciasto jest plastyczne i ładnie się daje formować. Nakłuj widelcem ciasto. Podpiecz ciasto przez około 15 – 20 minut do lekkiego zarumienienia, w zależności jak grubo wyłożyłeś dno tortownicy. Zapieczenie ciasta zapobiegnie powstaniu zakalca.
- Ułóż na cieście śliwki tak jak na zdjęciu. Odciśnij sok z masy jabłkowej, zrób to rękoma. Rozłóż równomiernie Na cieście. Nie kładź na śliwki.
- Wlej do wysokiego naczynia białka i ubij mikserem na wysokich obrotach pianę. Jak piana będzie gotowa, zacznij dodawać porcjami cukier, cały czas mieszając mikserem. Mieszaj do momentu, gdy cukier się rozpuści. Zmień obroty na najmniejsze. Wsypuj powoli do masy budyń, cały czas mieszając. Gdy budyń zostanie rozprowadzony, masa bezowa jest gotowa.
- Nastaw temperaturę piekarnika na 180°C, grzanie góra/dół. Rozprowadź równomiernie masę bezową na powierzchni jabłek. Wyjmij z zamrażalnika kruszonkę. Zetrzyj na tarce, tej samej na której starłeś jabłka. Rozsyp kruszonkę na całej powierzchni ciasta.
- Wstaw tortownicę do nagrzanego piekarnika. Piecz 1 godz. i 15 minut. Gdy zacznie się przypiekać wierzch ciasta, to przykryj folią aluminiową. Wyłącz piekarnik i pozostaw ciasto na 20 minut. Wyjmij jabłecznik i odstaw do wystygnięcia. Po lekkim przestudzeniu zdejmij boki formy. Przełóż na paterę.