Naleśniki z pieczarkami i cukinią
Naleśniki z pieczarkami i cukinią to świetny pomysł na szybkie danie obiadowe w lecie i nie tylko. Łatwy i tani przepis z ogólnie dostępnych składników.
Zapraszam na moje inne przepisy na naleśniki oraz na Instagram.
Naleśniki z pieczarkami i cukinią
8
naleśników40
minut25
minutKuchnia: polska / Potrawa: naleśniki / stopień trudności: łatwe
Wszystkie składniki w temperaturze pokojowej. Do przygotowania ciasta naleśnikowego użyłem zwykłej wody, ale również może być woda gazowana. Można naleśniki zrobić bez udziału wody, na samym mleku. Do smażenia użyłem patelni do placków naleśnikowych o średnicy 20 cm.
Moja szklanka ma 250 ml pojemności.
Składniki
CIASTO
160 g mąki tortowej typ 450 – 1 szklanka
165 ml mleka o zawartości 3,2% tłuszczu – 0,7 szklanki
165 ml wody – 0,7 szklanki
1 jajko
1 łyżka oleju
szczypta soli
szczypta cukru – opcjonalnie
FARSZ
4 większe pieczarki
1/2 średniej cukinii
1 średnia marchewka
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
olej do smażenia
sól i czarny pieprz
Naleśniki z pieczarkami i cukinią – przepis
- Przygotuj wszystkie składniki w temperaturze pokojowej.
Mąkę przesiej przez sito do miski. W ten sposób usuniesz ewentualne paprochy i jednocześnie ją napowietrzysz.
Wlej do naczynia, w którym będziesz przygotowywał ciasto naleśnikowe całe mleko i połowę wody. Dodaj cukier, który spowoduje, że placki będą miały ładny kolor po usmażeniu. Wbij do płynu jajko. Rada: Wbijaj jajko najpierw na spodeczek, a ze spodka wlej do naczynia. W razie jakiejś niespodzianki ze świeżością jajka nie zmarnujesz płynu. Posól płyn. Rózgą dokładnie wymieszaj jajko z mlekiem i wodą.
Zacznij wsypywać powoli do płynu mąkę. Jednocześnie mieszaj rózgą bądź mikserem powstające ciasto. Gdy ciasto będzie gęstnieć, dodawaj powoli pozostałą wodę. Rada: Nie wlewaj całej wody na raz. O wiele lepiej jest wyrabiać ciasto gęściejsze. Jak ciasto będzie miało gładką konsystencję i nie będzie miało grudek, wlej resztę wody. Mieszaj do połączenia wszystkich składników.
Ciasto będzie stosunkowo rzadkie. Ciasto nie co zgęstnieje w czasie odpoczywania. Z takiego ciasta łatwo smażyć cienkie naleśniki. Jeżeli lubisz naleśniki grubsze, to zmniejsz ilość wody w przepisie. Tak wygląda moje ciasto na naleśniki i krokiety. UWAGA: Szczegółowy przepis z dużą ilością zdjęć znajdziesz na moim blogu. - Wlej do ciasta łyżkę oleju. Dokładnie wymieszaj całość. Dodanie oleju sprawi, że nie będziesz musiał smarować patelni tłuszczem w czasie smażenia placków. Przykryj i odstaw na 30 minut, by ciasto odpoczęło.
- Gdy ciasto odpoczywa, przygotuj farsz do naleśników. Obierz i umyj marchewkę. Oczyść i umyj pieczarki. Umyj połowę cukinii. Obierz ząbki czosnku. Pieczarki, marchewkę i cukinię zetrzyj na tarce jarzynowej. Cebulę pokrój w kostkę.
- Rozgrzej na patelni olej. Zeszklij pokrojoną cebulę. Przeciśnij przez praskę ząbki czosnku i dodaj do smażącej się cebuli. Dodaj pieczarki. Smaż przez około 10 minut. Włóż na patelnię marchew i cukinię. Duś pod przykryciem do miękkości warzyw. Na koniec przypraw solą i pieprzem.
- Przed smażeniem pierwszego naleśnika, posmaruj patelnię delikatnie olejem. W ten sposób pierwszy placek będzie zawsze udany. Ustaw średnią moc palnika i nagrzej patelnię. Wlej na patelnię porcję ciasta. Smaż do zarumienienia się placka. Przewróć na drugą stronę. Usmażone placki odkładaj na talerz. Dobierz tak moc palnika, by zapiekanie placków nie następowało za szybko, bo będą surowe w środku.
- Ułóż na placku porcję farszu. Zawiń naleśnik. Jeden ze sposobów formowania naleśników pokazuję na zdjęciu.
- Rozgrzej na patelni olej. Ułóż zawinięte naleśniki. Smaż z obu stron do zarumienienia. Układaj na talerzu.