Zupa jarzynowa z kalarepą
Lato w pełni wszystkie młode warzywa są już dostępne. Można więc przyrządzić zupę jarzynową z kalarepą i fasolką szparagową na wywarze drobiowym.
Zapraszam do przepisów na moje inne zupy oraz na Instagram.
Zupa jarzynowa z kalarepą
3
porcje25
minut80
minutKuchnia: polska / Potrawa: zupa / stopień trudności: łatwe
Przy zakupie warzyw na zupę zwróć uwagę: by fasolka szparagowa nie była zbyt dojrzała, bo będzie łykowata, żeby bulwa kalarepy był twarda i jędrna, a listki intensywnie zielone. Nie wybieraj bardzo dużych sztuk.
Szklanka moja ma 250 ml pojemności.
Składniki
2 skrzydełka z kurczaka
150 g kalarepy – 1 średnia sztuka
200 g fasolki szparagowej
150 g poszatkowanej kapusty
średnia marchewka
kawałek selera
kawałek zielonej części pora
1/2 średniej cebuli
2 średnie ziemniaki
1/2 pomidora
posiekany koperek
2 łyżki śmietany 18%
3 ziarenka ziela angielskiego
liść laurowy
przyprawy: sól, pieprz czarny
Zupa jarzynowa z kalarepą – przepis
- Oczyść dokładnie i umyj skrzydełka. Włóż skrzydełka do garnka i zalej 5 szklankami zimnej wody. Zagotuj. Zbieraj łyżką cedzakową szumowinę, która powstanie na samym początku gotowania. Wrzuć do garnka ziele angielskie i liść laurowy. Posól i popieprz wywar.
- Warzywa korzeniowe obierz. Umyj pod bieżącą wodą. Marchewkę, pietruszkę, seler, cebulę oraz ziemniaki pokrój w kostkę. Pora natomiast w plasterki. Kalarepę obierz i pokrój również w kostkę. Pomidora pokrój na większe kawałki.
- Wszystkie pokrojone warzywa oprócz kalarepy, ziemniaków i pomidora dodaj do gotującego się wywaru. Gotuj przez 50 minut na małej mocy palnika.
- Po 50 minutach dodaj do wywaru pokrojoną kalarepę i ziemniaki. Gotuj jeszcze około 15 – 20 minut. Kalarepa nie powinna być rozgotowany, gdyż traci dużo na smaku. Spróbuj zupę i ewentualnie dopraw solą i pieprzem.
Możesz również zupę jarzynową z kalarepą zmiksować. Otrzymasz bardzo smaczną zupę krem. Sam wolę zupę w klasycznej postaci. Lubię delektować się smakiem poszczególnych warzyw. - Zupę jarzynową z kalarepą podawaj ze śmietaną, posypaną posiekanym koperkiem. Równie smaczna jest bez dodatku śmietany. Podaj do zupy pieczywo. Porada: Śmietanę przed dodaniem do zupy zahartuj. Wlej do kubka trochę wywaru i dodaj śmietanę. Wszystko dokładnie wymieszaj, aby nie było grudek.