Maślaki pasteryzowane bez octu
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Co zrobić, by cieszyć się ich smakiem również w zimę? Zapraszam do przepisu na maślaki pasteryzowane bez octu.
Zapraszam do moich innych przepisów na przetwory oraz na Instagram.
Maślaki pasteryzowane bez octu
2
słoiki45
minut2×30
minutKuchnia: polska Danie: pasteryzowane grzyby Stopień trudności: łatwe
Zbierając w lesie maślaki, wybieraj okazy małe i średnie. Muszą być zdrowe i nierobaczywe. Nie odcinaj nóżek, gdyż nie są twarde i łykowate po ugotowaniu. Moja szklanka ma 250 ml pojemności.
Składniki
2 kg obranych maślaków
1 litr wody
Zalewa
1 średnia cebula
1 łyżka niepełna soli
5 ziarenek ziela angielskiego
2 liście laurowe.
Maślaki pasteryzowane bez octu – przepis
- Grzyby oczyść z igliwia i piachu. Z kapeluszy zdejmij skórkę. Pokrój na mniejsze części. Przełóż grzyby do sitka i umyj pod bieżącą wodą. Nie mocz maślaków, bo nasiąkną wodą i będą niesmaczne.
- W dużym garnku zagotuj 2-3 litry wody. Lekko osól. Włóż grzyby i zagotuj. Gotuj na najmniejszej mocy palnika przez 10 minut. Po ugotowaniu odcedź grzyby i przełóż do wyparzonych słoików. Grzybów włóż 4 cm poniżej wysokości słoika.
- Cebulę obierz i pokrój w piórka. Wlej do garnka 1 litr wody (4 szklanki) i zagotuj. Dodaj pokrojoną cebulę i przyprawy. Wsyp łyżkę soli. Wymieszaj. Gotuj na małej mocy palnika przez 15 minut.
- Wlej gorącą zalewę do słoików, tak by zakrywała grzyby. W każdym słoiku powinny być ziarenka ziela angielskiego oraz liść laurowy. Wytrzyj ręcznikiem papierowym do sucha brzegi słoików. Zakręć pokrywkę na słoik. Włóż na dno garnka, w którym będziesz pasteryzował grzyby ściereczkę. Ustaw na niej słoiki. Wlej wodę do 3/4 wysokości słoika. Przykryj pokrywką i zagotuj. Zmniejsz moc palnika. Gotuj 30 minut. Po ugotowaniu odstaw do ostygnięcia, odwrócone do góry dnem. Następnego dnia powtórz pasteryzację w tym samym czasie.
- Tak przygotowane słoiki możemy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu nawet przez rok.