Krokiety z pieczarkami i kapustą
Krokiety z pieczarkami i kapustą i barszcz czerwony do popicia tym zaskoczysz na pewno gości na karnawałowym przyjęciu. Prosty i szybki przepis.
Zapraszam na moje przepisy dań bezmięsnych oraz na Instagram.
Krokiety z pieczarkami i kapustą
14
krokietów60
minut15
minut
Kuchnia: polska / Potrawa: krokiety / Stopień trudności: łatwe
Wszystkie składniki w temperaturze pokojowej. Do przygotowania ciasta naleśnikowego użyłem wody gazowanej. Można naleśniki zrobić bez udziału wody, na samym mleku. Do smażenia użyłem patelni do placków naleśnikowych o średnicy 20 cm.
Szklanka moja ma 250 ml pojemności.
Składniki
FARSZ
500 g pieczarek
250 g kapusty kiszonej
1 duża cebula
przyprawy: sól, pieprz czarny, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy…
posiekany koperekNALEŚNIKI
320 g mąki tortowej typ 450 – 2 szklanki
2 jajka
330 ml mleka o zawartości 3,2% tłuszczu – 1 i 1/3 szklanki
330 ml wody mineralnej gazowanej – 1 i 1/3 szklanki
szczypta soli
2 łyżki oleju
PANIERKA
1 jajko
bułka tarta1/2 szklanki mleka
olej do smażenia
Krokiety z pieczarkami i kapustą – przepis
- Przygotuj wszystkie składniki w temperaturze pokojowej.
Mąkę przesiej przez sito do miski. W ten sposób usuniesz ewentualne paprochy i jednocześnie ją napowietrzysz.
Wlej do naczynia, w którym będziesz przygotowywał ciasto naleśnikowe całe mleko i połowę wody. Wbij do płynu jajko. Rada: Wbijaj jajko najpierw na spodeczek, a ze spodka wlej do naczynia. W razie jakiejś niespodzianki ze świeżością jajka nie zmarnujesz płynu. Posól płyn. Rózgą dokładnie wymieszaj jajko z mlekiem i wodą.
Zacznij wsypywać powoli do płynu mąkę. Jednocześnie mieszaj rózgą bądź mikserem powstające ciasto. Gdy ciasto będzie gęstnieć, dodawaj powoli pozostałą wodę. Rada: Nie wlewaj całej wody na raz. O wiele lepiej jest wyrabiać ciasto gęściejsze. Jak ciasto będzie miało gładką konsystencję i nie będzie miało grudek, wlej resztę wody. Mieszaj do połączenia wszystkich składników. Ciasto będzie stosunkowo rzadkie. Ciasto nie co zgęstnieje w czasie odpoczywania. Z takiego ciasta łatwo smażyć cienkie naleśniki. Jeżeli lubisz naleśniki grubsze, to zmniejsz ilość wody w przepisie. Tak wygląda moje ciasto na naleśniki i krokiety. Przykryj i odstaw na 30 minut, by ciasto odpoczęło. Wlej do ciasta 2 łyżki oleju. Dokładnie wymieszaj całość. Dodanie oleju sprawi, że nie będziesz musiał smarować patelni tłuszczem w czasie smażenia placków. Przed smażeniem pierwszego naleśnika, posmaruj patelnię delikatnie olejem. W ten sposób pierwszy placek będzie zawsze udany. Ustaw średnią moc palnika i nagrzej patelnię. Wlej na patelnię porcję ciasta. Smaż do zarumienienia się placka. Przewróć na drugą stronę. Usmażone placki odkładaj na talerz. Dobierz tak moc palnika, by zapiekanie placków nie następowało za szybko, bo będą surowe w środku. - Gdy ciasto odpoczywa, przygotuj farsz do krokietów. Kapustę kiszoną, jeżeli jest za kwaśna, możesz przepłukać w wodzie. Włóż do garnka i zalej szklanką zimnej wody. Dodaj ziarna ziela angielskiego oraz liść laurowy. Gotuj na małej mocy palnika przez 30 minut pod przykryciem. U gotowaną kapustę odciśnij i poszatkuj nożem. Pieczarki oczyść i umyj pod bieżącą wodą. Pokrój w słupki. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Rozgrzej na patelni 4 łyżki oleju. Zeszklij cebulę. Dodaj pokrojone pieczarki. Duś pod przykryciem na małej mocy palnika przez 15 minut. Pod koniec duszenia dodaj posiekaną kapustę. Dopraw solą, pieprzem i majerankiem. Dodaj posiekany koperek. Wszystko dokładnie wymieszaj. Farsz odstaw do wystygnięcia.
- Ułóż na placku porcję farszu. Zawiń naleśnik. Jeden ze sposobów formowania naleśników pokazuję na zdjęciu.
- Na głębokim talerzu roztrzep widelcem jajko z mlekiem. Maczaj naleśnik w płynie i obtaczaj w bułce tartej. Smaż na złoty kolor na patelni.
- Usmażone krokiety podawaj z czerwonym barszczem.